L-Arginin patří mezi semi-esenciální aminokyseliny, což znamená, že si tuto aminokyselinu lidský organismus za určitých podmínek nedokáže vytvořit sám, a tak je jeho příjem nezbytný.

L-Arginin má významný vliv na kardiovaskulární systém, jelikož je nezbytný pro vznik oxidu dusnatého (NO). Oxid dusnatý je důležitý v lidském organismu kvůli průchodnosti cév, jelikož způsobuje vazodilataci, která má významný vliv na snižování krevního tlaku a mnoho dalších účinků.
Arginin je klíčovou složkou v případě zvýšené námahy, stresu, či různých zdravotních potíží. Enzymaticky ve stěnách cév mění hladinu NO, který rozšiřuje cévy, a tím zvyšuje prokrvení organismu. Takto dochází k tzv. pump efektu, ale během oddechové fáze přidání argininu zvyšuje vylučování inzulínu a dochází tak k zintenzivnění uskladnění glykogenu, který je základním energetickým zdrojem ve svalech. Navíc se podílí na tvorbě kolagenu, detoxikuje amoniak, zvyšuje odvod kyseliny mléčné z namáhaného svalu, urychluje doléčení poúrazových stavů a mnoho jiných. Další funkcí argininu je stimulace vylučování lidského růstového hormonu, která vede ke zlepšení syntézy proteinů a zároveň ke zvýšení odbourávání tuků.