Význam vitamínu C

Kyselina askorbová (nebo kyselina L-askorbová) má molekulovou hmotnost 176,13 g/mol a souhrnný chemický vzorec C6H8O6. Je základní součástí oxidoredukčních dějů. Pokud bychom měli jednou větou charakterizovat její hlavní úkoly, poskytuje elektrony do enzymatických procesů a jako antioxidant zneškodňuje volné radikály. Jaké prosté, jenže tyto úkoly jsou klíčové pro funkce metabolismu. Celý organický život je v podstatě založen na výměně elektronů a nebýt antioxidantů, volné radikály (vedlejší produkt metabolismu, ale i infekcí a vnějších toxinů) by způsobily rozvrat. V době stresu a nemocí proto vzniká extrémní poptávka po těchto službách vitamínu C a tu někde tkví i základ jeho všestranného stabilizačního vlivu na funkce metabolismu. Antioxidanty fungují synergicky, vzájemně se doplňují a podporují.

Vitamín C je tedy nedílnou součástí metabolismu. Přestože si plně zaslouží označení “látka nezbytná pro život”, někteří se ohrazují před označením “vitamín”, které se chápe spíše jako “doplněk stravy”, a upřednostňují neutrálnější pojem “askorban”.

Vitamín C je potřebný pro metabolismus aminokyselin, konkrétně pro vznik nekódovaných aminokyselin hydroxylysinu a hydroxyprolinu. Tím se podílí na syntéze kolagenu. Nedostatek vitamínu C se proto projevuje menší pevností cévní stěny, především vlásečnic, a zvýšenou krvácivostí a dále typicky sníženou pevností vazivového aparátu zubu a s tím spojeným vikláním a vypadáváním zubů. Dále je vitamín C důležitý pro tkáňové dýchání. Podporuje vstřebávání železa, stimuluje tvorbu bílých krvinek, vývoj kostí, zubů a chrupavek, podporuje růst.

Vitamín C se účastní široké škály metabolických procesů v těle. Aktivizuje množství tělesných enzymů, včetně inzulínu. Představuje jakýsi “mazací olej” v biochemickém motoru organismu.

Je klíčový pro syntézu a regeneraci kolagenu a tedy nepostradatelný pro mezibuněčné vazby, kůži, šlachy, klouby, kosti, svaly, kardiovaskulární soustavu. Kolagen tvoří jednu třetinu obsahu bílkovin těla a je cementem, který drží pohromadě tkáně, všech našich 10 bilionů buněk. Bez vitamínu C se kolagen vůbec nevytváří, v případě nedostatku je zase poruchový a strukturálně slabý.

Vitamín C je důležitý i pro regulaci tuků a srážlivost krve. Podílí se na metabolismu vápníku a závisí od něj pevnost zubů, kostí, metabolismus žlučových kyselin, kyseliny listové a tedy i metabolismus železa, také mědi a některých aminokyselin. Podporuje buněčnou respiraci, kde katalyzuje transport vodíku. Je nezbytný pro tvorbu dopaminu, karnitinu a některých neurotransmiterů, takže je důležitý pro správnou činnost mozku a nervosvalovou koordinaci.

Nejznámější je zřejmě jeho vliv na imunitní systém – fagocytózu, tvorbu protilátek, interferonů, a nesmíme zapomenout na pevnost kapilár, mezibuněčné mřížky a očistné funkce jater a ledvin. Nutno podotknout, že imunitní systém nelze považovat za izolovanou soustavu; jeho výkon závisí na dobré funkci všech systémů těla a dokonce i psychickém stavu.

Některé tkáně těla koncentrují až 100-násobek běžné krevní koncentrace: nadledvinky, hypofýza, brzlík, sítnice. 1050 násobek obsahuje mozek, slezina, plíce, varlata, lymfatické uzliny, játra, štítná žláza, leukocyty, slinivku, ledviny, srdeční sval, slinné žlázy a malé střevní mukózy. Jde o místa “prioritního významu” vitamínu C.

Při těchto poznatcích je vskutku neuvěřitelné, jaké minimální dávky stačí k udržení života. Na druhou stranu začíná být zjevný jeho potenciál při léčbě, jakož i nesmírné následky jeho nedostatku.

Jen málo savců nedokáže vůbec vytvářet vitamín C a jsou odkázáni na každodenní přísun: vedle člověka jsou to ještě opice, morčata a někteří netopýři; avšak mají bohaté zdroje ve své přirozené potravě.

Když savec onemocní, nejenže začne produkovat protilátky, ale zvýší také asi 100x produkci vitamínu C. Pokud je savec pod vlivem stresu, mechanismus zpětné vazby zvýší tvorbu vitamínu C, díky kterému se může se stresem lépe vypořádat. Toto lidské tělo nedokáže, ale alespoň zvýší toleranci trávicí soustavy, čímž umožní dostatečný příjem z potravy.