Nedostatek a zvýšená poptávka vitamínu C

Symptomy, které mohou znamenat nedostatek vitamínu C, jsou: zvýšená náchylnost k infekcím, špatné hojení ran a zlomenin, onemocnění srdce a cév, lámavost kapilár, krvácení z dásní, chronické podlitiny, krvácení z nosu, buněčné abnormality, suchá a drsná kůže, chudokrevnost, vypadávání zubů a měkká sklovina, ochablost, psychické poruchy (deprese, hysterie), kurděje aj.

Faktory zvýšené poptávky, která může být až 15-20 g denně, jsou: stres, onemocnění, horečky, zvracení, průjmy, anorexie, alkohol, kouření, drogy, znečištěné prostředí, pesticidy, věk, trauma, roční období, hmotnost, užívání hormonální antikoncepce, salicylátů a kortikoidů. V těhotenství poptávka postupně roste ze 3 až na 10 g; oficiální doporučení 95 mg je tristní.

Při podání většího množství vitamínu C v kapslích, nebo tabletách, se však absorbuje relativně malé množství vitamínu C (cca 10-12%). Dá se předpokládat, že tělo z potravy přijme jen tolik vitamínu C, kolik potřebuje; pokud zůstane ve střevech větší nestrávené množství, může je podráždit a způsobit průjem, avšak toto samo o sobě není nebezpečné.